Teatr Rozmaitości i Wydawnictwo W.A.B. zapraszają na spotkanie z rosyjskim pisarzem Władimirem Sorokinem z okazji wydania książki Lód w Polsce. Spotkanie połączone z czytaniem sztuki Dostoevsky-trip odbędzie się w poniedziałek 17 stycznia w ramach cyklu Nowa Dramaturgia w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Rozmowę z autorem poprowadzi Mariusz Czubaj. Początek imprezy o godz. 19.00. Wstęp wolny.
Władimir Sorokin, autor nazywany ikoną rosyjskiego postmodernizmu, tym razem zaskoczył czytelników, rezygnując w powieści Lód z eksperymentów formalnych na rzecz efektownej i błyskotliwie opowiedzianej fabuły. Tajemnicza sekta poluje w Moskwie na ludzi o jasnych włosach i niebieskich oczach, poddając ich tyleż dziwacznemu, co okrutnemu rytuałowi. Nieliczne ofiary, którym udało się ujść z życiem, dowiadują się, że należą do grona wybrańców; dwudziestu trzech tysięcy świetlistych bytów, które niegdyś, w wyniku fatalnej pomyłki, stworzyły Ziemię i na miliony lat popadły w niewolę, zapominając o swej prawdziwej naturze. Wreszcie, za sprawą szczęśliwego zrządzenia losu, pierwsza z nadistot odkryła prawdę o sobie i znalazła sposób, aby rozpoznać pogrążonych w nieświadomości towarzyszy.
Sorokin odwołuje się do przetworzonych przez kulturę masową wątków gnostyckich oraz idei nietzscheańskiego nadczłowieka, wykorzystując je jako pretekst do rozważań nad względnością dobra i zła, prymatem rozumu nad uczuciami. Jego przenikliwa, pesymistyczna diagnoza kondycji dzisiejszego świata stawia Lód w jednym szeregu z powieściami Michela Houellebecqa i Breta Eastona Ellisa.
“Lód jest pierwszą moją powieścią, w której istotniejsza jest treść niż forma” – wyznaje autor. “Jest wynikiem rozczarowania współczesnym intelektualizmem. Cywilizacja rozpada się na kawałki, ludzie są coraz bardziej zagubieni i – czy chodzi o jedzenie, czy o miłość – stają się zwykłymi produktami technologii. Pojawia się tęsknota za czymś pierwotnym, nieskażonym. Moja powieść mówi o sekcie, która ma wiele cech organizacji totalitarnej, jednak Lód nie jest książką o totalitaryzmie, opowiada o poszukiwaniu raju utraconego”.
Władimir Sorokin (ur. 1955) – pisarz i grafik, jeden z czołowych przedstawicieli radzieckiego, a później rosyjskiego konceptualizmu. Twórczość literacka, pełna artystycznych eksperymentów i swobodnie interpretująca najnowszą historię, przyniosła mu opinię skandalisty, ale i “prawdopodobnie ostatniego z długiej listy wielkich pisarzy rosyjskich”. Jest autorem opowiadań, dramatów i powieści, takich jak Tridcataja lubow’ Mariny, Sierdca czetyrich oraz Gołuboje sało, którą popierająca Władimira Putina organizacja Idący Razem uznała za pornograficzną i skierowała przeciwko autorowi sprawę do prokuratury. Lód znalazł się w finale rosyjskiej nagrody Bookera i był bestsellerem w Rosji w 2002 roku. W 2004 ukazała się jego kontynuacja Put’ Bro. Książki Sorokina przełożono na niemiecki, angielski i francuski.
materiał nadesłany