Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2003 otrzymali: Jacek Dukaj za powieść Inne pieśni i Andrzej Ziemiański za opowiadanie Zapach szkła. Laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia przyznawanego polskim twórcom fantastyki wybrali miłośnicy tego gatunku literackiego podczas POLCONu (Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki), który odbył się w tym roku w Zielonej Górze i trwał od 19 do 22 sierpnia.
Jacek Dukaj odebrał nagrodę polskiego fandomu po raz trzeci. Wcześniej otrzymał ją za opowiadanie Katedra (Zajdel 2000) i za powieść Czarne oceany (Zajdel 2001). Autor Innych pieśni urodził się 30 lipca 1974 r. w Tarnowie. Zadebiutował w 1990 roku jako szesnastolatek opowiadaniem Złota Galera opublikowanym w „Fantastyce”. Błyskotliwy debiut przyniósł mu uznanie czytelników i miano „cudownego dziecka” polskiej fantastyki. Kolejne utwory – liczne opowiadania i mikropowieści drukowane w czasopismach i antologiach – potwierdziły opinię o talencie Dukaja, a książki młodego pisarza zaczęła wydawać jedna z najbardziej zasłużonych polskich oficyn – Wydawnictwo Literackie. Nakładem WL ukazały się powieści Extensa i Inne pieśni. Ta ostatnia jest już przez niektórych czytelników i znawców fantastyki uznawana za najlepszy utwór Dukaja, przekraczający granice znanych gatunków literackich („jest to nie tyle science fiction, ile sophia fiction” – Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”; „Opis tej powieści wymagałby zdefiniowania nowego typu fikcji literackiej, jakiejś „filozofia fiction”, w której autor podważa najbardziej oczywiste i codzienne pojęcia naszego świata” – Eryk Remizowicz, „Esensja”). Rzecz dzieje się w innej Europie, w innym świecie, gdzie prawa rządzące rzeczywistością bliższe są domysłom Arystotelesa na temat Formy i Materii, aniżeli teoriom Newtona i Einsteina. Szczególny język i terminologia stworzona przez autora na potrzeby powieści są bardzo chętnie przejmowane przez czytelników jako sposób opisywania rzeczywistego świata.
Andrzej Ziemiański – urodzony w 1960 r. wrocławianin, architekt i pisarz – odebrał w tym roku Nagrodę Zajdla po raz drugi. Dwa lata temu otrzymał ją za opowiadanie Autobahn nach Poznań. Debiutował w roku 1979, potem często publikował z innym wrocławianinem, Andrzejem Drzewińskim. Wydał kilka powieści i zbiorów opowiadań; pisał też słuchowiska radiowe. Zamilkł pisarsko na pewien czas, ale w 2001 r. powrócił w doskonałej formie. Tworzy niemal czystą sf, choć często przetyka ją wątkami ironicznymi lub humorystycznymi. Współpracuje z wieloma pismami (“Portal”, “Science Fiction”, “Nowa Fantastyka”).
Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest przyznawana co roku przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie. W tym roku uczestnicy POLCONu wybierali laureatów Nagrody spośrod 13 nominowanych utworów.
Utwory nominowane do Zajdli za rok 2003
Zajdle za 2002 r.
Zajdle za 2001 r.
Fragmenty książek nominowanych autorów
Ewa Białołęcka: Piołun i miód – fragment
Anna Brzezińska: Letni deszcz. Kielich – fragment
Wit Szostak: Wichry Smoczogór – fragment