Klasa pani Czajki – popularna powieść Małgorzaty Karoliny Piekarskiej drukowana w młodzieżowym czasopiśmie i udostępniona czytelnikom także w Internecie – ukazała się w wersji książkowej. Opowieść o grupie uczniów była publikowana od 2002 roku na łamach “Victora Gimnazjalisty”. W ankiecie popularności rubryk przeprowadzonej przez redakcję Klasa… znalazła się na drugim miejscu. Na wersję książkową złożyły się nie tylko odcinki drukowane w “Victorze Gimnazjaliście”, ale także kilka takich, których czytelnicy pisma nie mieli szans poznać.

Czytelnicy od razu polubili niestałą w uczuciach Kamilę, uwielbiającego grę w scrabble Maćka i zakochaną w nim Małgosię. Nic dziwnego zresztą, że się z nimi identyfikują – uczniowie Klasy pani Czajki mają takie same problemy jak ich prawdziwi rówieśnicy.

Bohaterami powieści są gimnazjaliści. Spotykają się w pierwszej klasie, a rozstają wraz z końcem szkoły, kiedy ich drogi rozchodzą się, bo trafiają do rozsianych po całej Warszawie szkół średnich. Różni ich wiele – zainteresowania, stan majątkowy, uroda, charakter i temperament. Łączy jedno – wszyscy są uczniami klasy, której wychowawczynią jest polonistka Barbara Czajka – osoba surowa, ale bardzo sprawiedliwa. Pierwowzorem postaci Barbary Czajki jest… Barbara Czajka, ulubiona polonistka autorki, która do dziś pracuje w Szkole Podstawowej nr 92 w Warszawie, prowadząc szkolną bibliotekę. To właśnie Barbara Czajka zaszczepiła autorce miłość do gramatyki i słowotwórstwa. Jak silne jest to uczucie, świadczy rozdział Ja pierniczę!, z którego można dowiedzieć się między innymi, ile znaczeń może mieć słowo pierniczyć, gdy się doda do niego odpowiedni przedrostek.

Bohaterowi Klasy pani Czajki noszą imiona prawdziwych uczniów, kolegów z klasy syna autorki –

“inaczej trzydziestka dzieci na pewno by mi się pomyliła, a tak nadałam im konkretne imiona i twarze z klasy syna, choć obdarowałam innymi życiorysami i cechami charakteru”. Akcja powieści dzieje się tam, gdzie mieszka autorka, na zielonej Saskiej Kępie – która, jak w piosence Agnieszki Osieckiej, w maju pachnie szalonym – zielonym bzem i sprawia, że tu może kwitnąć miłość między gimnazjalistami. W Klasie pani Czajki – jak w codziennym życiu gimnazjalistów – zdarzają się kłótnie, plotki, wielkie miłości i szkolne problemy. Jednym słowem – radość przeplata się ze łzami. A humor? Humoru tu nie brak, bo sama autorka kocha dowcipy.

Książka ukazała się kilka dni temu nakładem Agencji Wydawniczej Aga-Press, wydawcy wysokonakładowych, edukacyjnych pism dla młodzieży: dwutygodnika “Cogito” – pisma dla licealistów, “Victora Gimnazjalisty” – pisma dla gimnazjalistów, “Victora Juniora” – pisma dla uczniów piątej i szóstej klasy podstawówki i “Kumpla” – miesięcznika dla 8-10-latków oraz “Edukacji Twojego Dziecka” – miesięcznika dla rodziców.

Małgorzata Karolina Piekarska – nota biograficzna

opr. wod. na podst. materiału wydawcy