Zbiór tekstów Edwina Bendyka o stanie współczesnej cywilizacji Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności otrzymał nagrodę w kategorii eseju w VII Konkursie Literackim Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich. Wręczenie nagród odbędzie się 28 maja o godz. 18.00 w poznańskim Centrum Kultury Zamek. W zapowiedziach Wydawnictwa W.A.B., które opublikowało Zatrutą studnię, znalazła się kolejna książka Bendyka: Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci.

Zatruta studnia – porcja znakomicie napisanej i merytorycznie zaskakującej publicystyki (zapraszamy do przeczytania recenzji) została uznana za Książkę Jesieni 2002 Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych oraz nominowana do Nagrody NIKE 2003.

Antymatrix, charakteryzowany przez wydawcę jako historia naturalna i społeczna sieci, ma trafić do księgarń w sierpniu tego roku. Autor zastosował do analizowania współczesnej rzeczywistości sieciowy paradygmat opisu zjawisk otaczającego nas świata – od mód, poprzez funkcjonowanie rynków finansowych, aż po działanie genomu. Sieciowy paradygmat nie jest teorią lokalną, ale metodą opisu globalnych zjawisk społecznych i naturalnych nowego społeczeństwa sieciowego, nowej rzeczywistości technicznej. Publikacje podejmujące tę tematykę powstają na świecie od niedawna i jest ich ciągle bardzo niewiele. Historia naturalna i społeczna sieci ma więc charakter pionierski nie tylko na gruncie polskim. Edwin Bendyk jest publicystą od lat zajmującym się problematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne. Łączy w swoich tekstach naukową wiedzę, pasję odkrywcy i pozbawiony naukowej nowomowy, skierowany wprost do czytelnika język wypowiedzi.

Edwin Bendyk – nota biograficzna
Edwin Bendyk: Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności – fragment
Na początku jest chaos. Recenzja książki Zatruta studnia
Komisarze UE nie rozwiążą za nas naszych problemów – mówi Edwin Bendyk
Jednostka ma ogromną moc – wywiad z Edwinem Bendykiem

M.W.