Wystawa retrospektywna Eustachego Kossakowskiego, jednego z najciekawszych polskich fotografików działających po drugiej wojnie światowej w Polsce i od lat 70. we Francji, będzie prezentowana w warszawskiej galerii Zachęta od 29 maja do 11 lipca. Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno jego cykle fotografii reportażowych ukazujących polską rzeczywistość lat 60., fotografie dokumentujące polskie życie artystyczne (m.in. happeningi Tadeusza Kantora z najsłynniejszymi fotografiami z Panoramicznego Happeningu Morskiego), cykle zdjęć powstałe we Francji, m.in. z wystawy 6 metrów przed Paryżem oraz z albumu fotograficznego o świetle w katedrze w Chartres.
„Fotografować – znaczy mieć pewnego rodzaju ostrość widzenia rzeczy i percepcję wizualną, która jest inna od przeciętnej. Wydaje mi się, że widzę więcej lub inaczej” – w taki sposób Kossakowski (1925-2001) określił swoją sztukę. W pracy postępował jak łowca czatujący wytrwale na tę jedną jedyną sprzyjającą chwilę, w której utrwali czas i światło, a zarejestrowana rzeczywistość nie będzie tą samą, którą widzi zwykłe oko.
Eustachy Kossakowski, związany z Galerią Foksal na początku lat 60., współpracował z czasopismami „Stolica”, „Zwierciadło”, „Polska”. W 1970 r. wyemigrował do Francji. Pracował m.in. dla Centrum Pompidou. Jego zdjęcia, m.in. tablic sygnalizacyjnych Paryża (6 metrów przed Paryżem) czy też wnętrza katedry w Chartres, gdzie przez niemal rok, systematycznie, od wschodu do zachodu słońca rejestrował efekty światła padającego przez witraże, zachwyciły krytyków.
Wystawa w Zachęcie jest pierwszą tak wielką retrospektywą twórczości Kossakowskiego, w pełni oddającą jego nowoczesne i instynktowne widzenie, ustępujące fizycznej rzeczywistości, by powrócić do źródeł fotografii. W listopadzie, wystawa zostanie także zaprezentowana w Paryżu w ramach sezonu kultury polskiej „Nova Polska”.
Wernisaż wystawy zatytułowanej Fotograf odbędzie się 28 maja o godz. 19.00. Dzień później odbędzie się sesja poświęcona Kossakowskiemu z udziałem gości z Francji. W dyskusji wezmą udział: Philippe Sers (profesor filozofii), François Barré (krytyk sztuki), François Cheval (dyrektor Musée Niépce w Chalon-sur-Saône), Tadeusz Rolke (fotograf), Tomasz Łubieński (pisarz) i Karolina Lewandowska (kurator w Galerii Zachęta). Sesja rozpocznie się o 10.00 w sali kinowej Zachęty (wejście z tyłu budynku) i potrwa do 13.00. Współorganizatorami panelu są Zachęta Narodowa Galeria Sztuki oraz Instytut Francuski w Warszawie. Wstęp wolny.
opr.M.W.