Jury konkursu Dziecięcy Bestseller Roku 2003 przyznało Wydawnictwu Egmont Polska wyróżnienie Fundacji Świat Dziecka za udostępnienie młodym polskim czytelnikom światowej literatury sensacyjnej o wysokich walorach literackich. Jurorzy docenili cykl Seria Niefortunnych Zdarzeń Lemony Snicketa oraz powieści Król Złodziei Cornelii Funke i Niezwykłą księgę hipnotyzmu Molly Moon Georgii Byng. Ta ostatnia książka otrzymała również Małego Donga – nagrodę niezależnie obradującego jury dziecięcego. Jeszcze w tym roku mają się ukazać w Polsce nowe książki trojga wyróżnionych autorów.

Nagrodzone powieści nie są li tylko utworami sensacyjnymi, a ich wartość nie ogranicza się do wartkiej, budzącej dreszcz emocji fabuły. Przewrotne, groteskowe horrory Snicketa, subtelnie poetycka opowieść o tęsknocie za powrotem do dzieciństwa Cornelii Funke oraz zwariowana historia o przyjaźni i odpowiedzialności Georgii Byng to przede wszystkim znakomita literatura dla czytelników, których młodość nie jest uzależniona od metryki. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 1 czerwca 2004 roku o godzinie 17.00 w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24.

Młodzi jurorzy, którzy przyznali Małego Donga powieści Byng, i nie tylko oni, zapewne ucieszą się, że w dniu wręczenia nagród Fundacji Świat Dziecka będzie już dostępna w Polsce kolejna część przygód zielonookiej hipnotyzerki zatytułowana Molly Moon zatrzymuje czas. Tym razem Molly zostaje poproszona o przeprowadzenie śledztwa w sprawie podejrzanych machinacji pewnego amerykańskiego miliardera, a przeciwnik okazuje się nie tylko wyjątkowo trudny, ale wręcz śmiertelnie niebezpieczny. Primo Cell, bo o niego chodzi, jest arcymistrzem hipnozy, który potajemnie kontroluje umysły największych hollywoodzkich gwiazd. Gdy Molly, jej nieodłączna mopsica Petula oraz Rocky spotykają go na uroczystości rozdania Oscarów, odkrywają niezwykłe tajemnice… Powieść trafi do księgarń 27 maja.

W październiku z kolei mają się ukazać nakładem Egmontu dwie książki Lemony Snicketa: Nieautoryzowana autobiografia (z której wielbiciele autora dowiedzą się, kim była ukochana Beatrycze i dlaczego musiała zginąć oraz jak tajemnicze było dzieciństwo autora i co łączy go z pożarem domu Baudelaire’ów) i kolejny, dziesiąty już tom Serii Niefortunnych Zdarzeń zatytułowany Zjezdne zbocze.

Niewykluczone, że jeszcze w tym roku ukaże się nominowana do nagrody Mythopoeic powieść Cornelii Funke Inkheart – pierwszy tom przesyconej wątkami baśniowymi i literackimi trylogii fantasy. Wydawnictwo Egmont Polska kupiło prawa do opublikowania książki w naszym kraju i rozpoczęły się prace nad jego tłumaczeniem na język polski.

Georgia Byng: Niezwykła księga hipnotyzmu Molly Moon – recenzja
Cornelia Funke: Król Złodziei – recenzja

Magdalena Walusiak