Najnowsza książka laureata Nagrody Nobla 2001 V.S.Naipaula Pół życia ukazała się w Polsce nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc. Powieść – w dużej mierze autobiograficzna – jest nie tylko wnikliwym, znakomitym literacko opisem pokolonialnej rzeczywistości (bohater wędruje z Indii, poprzez Anglię do Afryki), ale przede wszystkim parabolą losu współczesnego człowieka: wyobcowanego i stale przemierzającego świat w poszukiwaniu własnej tożsamości i utraconego miejsca zakorzenienia – mitycznego domu.
Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, urodził się w 1932 r. na Trynidadzie w niewielkim miasteczku rolniczym Chaguanas, jako potomek emigrantów przybyłych z Indii w początkach XX w. Mając osiemnaście lat wyjechał do Anglii i rozpoczął w Oksfordzie studia anglistyczne. Od połowy lat pięćdziesiątych pracował jako wolny strzelec w BBC. Wiele czasu poświęcił wówczas studiowaniu historii swojej rodzimej wyspy, szczególnie okresu kolonialnego. Dużo też podróżował: zwiedził Azję, Afrykę oraz Amerykę Południową i Środkową, zwłaszcza Karaiby, badając dzieje tego regionu. Od trzydziestu lat mieszka w Wiltshire, niedaleko Stonehenge (Wielka Brytania)
W swoich pierwszych powieściach (Masażysta cudotwórca, Wybory w Elwirze, Nasza ulica, Dom Pana Biswasa) poruszał problematykę pogranicza ras i kultur w posiadłościach rozpadającego się w XX w. imperium brytyjskiego. Później, m.in. w powieściach Marionetki, Partyzanci, Zakręt rzeki zajmował się sprawami polityki. Ostatnie jego książki – w tym Pół życia – mają charakter autobiograficzny.
Powieści nie wyczerpują twórczości V.S. Naipaula – jest on również autorem cenionych opowiadań i esejów.
Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody literackie, doktoraty honoris causa (między innymi: Oksfordu, Cambridge i Uniwersytetu Columbia) . W 1990 roku królowa Elżbieta II, w uznaniu jego zasług dla literatury, nadała mu tytuł szlachecki.
materiał nadesłany przez Oficynę Literacką Noir sur Blanc