Amerykański futurolog Francis Fukuyama, wykładowca politologii na Uniwersytecie Johna Hopkinsa i doradca prezydenta Busha do spraw bioetyki, będzie gościł w Polsce 12 i 13 marca, a nie, jak informowaliśmy wcześniej, od 9 do 13 marca. Jego wizyta związana jest z polską premierą książki Koniec człowieka. Konsekwencje rewolucji biotechnologicznej wydanej nakładem wydawnictwa Znak. Jedyne otwarte spotkanie z twórcą koncepcji o końcu historii odbędzie się 13 marca o godz. 13.00 w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN (ul. Pawińskiego 5a) w Warszawie.

„Co jest największym zagrożeniem ze strony biotechnologii? Jakie mogą być konsekwencje postępu nauk medycznych? Czy istnieje możliwość porozumienia pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami ich nieograniczonego rozwoju? Jaki wpływ na wybory polityczne może mieć dążenie do komfortu psychicznego? Fukuyama powraca do Arystotelesa i jego koncepcji praw człowieka, by odpowiedzieć na te i wiele innych pytań o przyszłość ludzkości” – czytamy w nocie wydawniczej Znaku.

Książka Koniec człowieka spotkała się z żywym odzewem w USA i Europie Zachodniej m.in. dlatego, że Fukuyama po raz pierwszy postawił pod znakiem zapytania słuszność swojej głośnej koncepcji, iż wraz z upadkiem ZSRR zakończyła się historia i nastał spokojny czas panowania liberalnej demokracji. Nie wycofał się z tej opinii nawet po 11 września. Natomiast w pracy Koniec człowieka (Our Posthuman Future. Consequences of the Biotechnology Revolution) z 2002 r. przewiduje kolejny koniec ludzkiej historii – ma nim być przekształcenie się ludzi w nowy, genetycznie poprawiony przez nich samych gatunek poczłowieka. Czy ów finał okaże się happy endem i od czego to zależy – to chyba najważniejsze pytania, na które Fukuyama próbuje odpowiedzieć.

Francis Fukuyama (ur. 1952) – amerykański historyk idei i futurolog japońskiego pochodzenia. Jest profesorem filozofii i ekonomii politycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Opublikował m.in. książki: Koniec historii, Po namyśle. Ostatni człowiek z fiolki, Kapitał społeczny a droga do dobrobytu, Wielki wstrząs, Koniec człowieka.

Fukuyama odwiedzi Polskę nie po raz pierwszy. W 2000 r. promował nad Wisłą swoją wcześniejszą pracę – Wielki wstrząs.

Spotkanie w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN poprowadzą Jacek Żakowski i Kamil Sipowicz. Wstęp wolny.

Organizatorami imprezy są Społeczny Instytut Wydawniczy Znak oraz Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. Józefa Tischnera.

Magdalena Walusiak