28 października w Teatrze Małym na scenie nastąpi niezwykłe spotkanie…

Z dwóch krańców Polski (Krakowa i Szczecina), przyjadą dwa zespoły „z dorobkiem”, które na scenie spotkają się po raz pierwszy, mimo iż od lat o podobnych sprawach śpiewają, mimo iż podobne ciepło z nich emanuje, mimo iż – nie ukrywajmy tego, jest w nich coś siostrzanego…

Te dwie grupy to „Sklep z Ptasimi Piórami” (Szczecin) i „Galicja” (Kraków). Pierwszy na scenie od 25 lat, drugi od przeszło 15…

Pisać można by wiele… o osiągnięciach, nagraniach, fanach… Najważniejsze jest jednak to, że oba zespoły wyrosły z podobnego nurtu – nurtu piosenki łagodnej, że oba proponują repertuar autorski, i że oba mimo upływu czasu, temu czasowi się nie poddają. Stąd zresztą tytuł koncertu, będący zarazem połączeniem tytułów płyt obu grup „Czasem/Płynie czas”…

Niepowtarzalność tego spotkania (bo zaznaczmy, że obie grupy będą przebywać na scenie jednocześnie) gwarantują także liderzy grup… Lidia Jazgar z „Galicji” – kobieta, której głos rozpuści najtrwalsze skały oraz Ryszard Leoszewski i Jacek Rudnicki ze „Sklepu z Ptasimi Piórami” – po przyjacielsku przekomarzający się panowie. Trio, które na pewno nie zawiedzie…

A w piosenkach? Dom, rodzina, podróże, wino… oraz to, czego brak nam najbardziej… spokój i czas…

Opowiadać trudno… lepiej się spotkać… przecież to żadne ryzyko…

Teresa Drozda

www.strefapiosenki.pl

GALICJA

Muzyka zespołu to jedyne w swoim rodzaju brzmienie. Pełne spokoju i łagodności kompozycje Ryszarda Brączka tworzą niezwykły klimat.

W 1992 r ukazała się pierwsza kaseta zespołu pt. „OCZEKIWANIE”. W 1996 r pierwsza płyta, „Za oknem zamieć” (obecnie – reedycja pt. „CZAS PREZENTÓW”.

W 2001 roku ukazała się kolejna płyta, pt. ”CZASEM”. Piosenka „Słowa(zaklęcia)”, pochodząca z najnowszego materiału, znalazła się w czwartym wydaniu „Krainy Łagodności”( POMATON EMI 2000), oraz (specjalna jej wersja), w wydanej 1 października 2001 roku przez Polskie Radio, Program III – płycie „Gitarą i piórem”.

Grupa koncertuje z powodzeniem w kraju i za granicą.

Ma na swoim koncie szereg realizacji radiowych i telewizyjnych, m.in. Koncert Kolęd w Piwnicy Pod Baranami dla Pr.2 TVP, cykl „GALICYJSKICH WIECZORÓW z PIOSENKĄ” dla TV Kraków (autorskie programy L. Jazgar), gościnny udział w koncertach radiowych, w Studio im. A. Osieckiej, Pr.3 Polskiego Radia

Najcenniejszym trofeum „Galicji”, jest Nagroda Specjalna „Piwnicy Pod Baranami”(jedyna w historii tego Festiwalu!) przyznana wraz z III Nagrodą na Studenckim Festiwalu Piosenki – Kraków’92.

Od tamtego czasu datują się związki z Piwnicą – występy w kabaretach nieodżałowanego Piotra Skrzyneckiego i samodzielne koncerty.

Od 1995r. zespół jest gospodarzem „GALICYJSKICH WIECZORÓW z PIOSENKĄ” – cyklu koncertów przygotowywanych i prowadzonych przez Lidię Jazgar.

W całej Polsce, muzyka GALICJI znana jest głównie dzięki Januszowi Deblessemowi i jego audycjom w radiowej „TRÓJCE”. Od kilku już lat prezentuje on nagrania płytowe i retransmisje koncertów zespołu.

Lidia Jazgar – wokalistka, konferansjer, reżyser, scenarzysta, menadżer, organizator koncertów i imprez artystycznych , dziennikarz telewizyjny i radiowy. Prowadzi własną Agencję Artystyczno – Promocyjną „ART BLUE”, która zajmuje się organizacją imprez

i niekonwencjonalnych projektów artystyczno – promocyjnych.

Od kilku lat, współpracuje z Fundacją Osób Niepełnosprawnych im. Brata Alberta.

Wspólnie z Fundacją i Anną Dymną, organizuje i prowadzi np. Festiwal Twórczości Teatralnej i Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „ALBERTIANA”, który po raz trzeci odbył się 17 marca 2003 r. w Teatrze im. J. Słowackiego, w Krakowie.

W grudniu 2001 r., za organizowanie koncertów charytatywnych i festiwali twórczości osób niepełnosprawnych, została uhonorowana Nagrodą im. hr. Stanisława Pruszyńskiego.

Zespół GALICJA, tworzy na swoich koncertach, niepowtarzalną atmosferę pełną ciepła i spokoju, a jednocześnie niezwykle „energetyzującą”. Odpoczywają Ci, którzy odpoczynku potrzebują, a chęci do życia nabierają Ci, którzy gdzieś ją chwilowo zagubili …

Muzyka zespołu „sprawdza się” w kameralnych wnętrzach, w dużych salach (teatry, hale koncertowe), a także w nastrojowych plenerach. W połączeniu z profesjonalizmem wykonawczym, tworzy niezapomniane wrażenia.

Sprawia, że ciągle już chce się wracać. Do płyt i na koncerty.

Jakby to było szczególne „wyjście awaryjne” z „szalejącej codzienności” …

Obecnie zespół przygotowuje materiał na kolejną płytę.

Najtrudniej o GALICJI opowiadać. Lepiej się z NIĄ spotkać.

SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI

Był rok 1977. Młodzież polska przeżywała właśnie kolejną fascynację muzyką “Deep Purple” i “Led Zeppelin”. Modne były okularki-lennonki, słuchano jeszcze jazzu i gdzieniegdzie kontestowały grupy ostatnich hippisów. Do Polski docierała moda na buddyzm i hata-yogę. Epoka “metal-rocka” miała dopiero nadejść.

W tym właśnie czasie spotkali się w Szczecinie Ryszard Leoszewski i Szymon Kaczmarek. Obaj byli aktorami amatorskiego teatru, pierwszy grał na gitarze i już nieźle komponował, drugi grał na bongosach, fletach i pisał poezję. Od tytułu jednego z jego wierszy wziął nazwę zespół “Sklep z Ptasimi Piórami”. Ich pierwszy koncert odbył się 8 marca 1978 roku w klubie WSP “Atut” w Szczecinie.

“Sklep z Ptasimi Piórami” został, więc otwarty. Zaczęło się od nieśmiałej “sprzedaży” piosenek wśród przyjaciół i znajomych. Udane były również próby wyjścia poza środowisko szczecińskie. Grupa kilkakrotnie była wyróżniana na Studenckich Festiwalach Piosenki w Krakowie. Personel “Sklepu” zmieniał się w ciągu swojej działalności. Do składu podstawowego dołączył Jacek Żurawski, a później Jacek Rudnicki.

Zaczęły się koncerty, wyjazdy, nagrania radiowe i telewizyjne. “Sklep…” szybko stał się wizytówką kulturalną swojego miasta. Zresztą jest tak do dzisiaj.

Pierwsza płyta CD jest swoistą kroniką twórczych dokonań zespołu. Znalazły się na niej najciekawsze piosenki pogrupowane chronologicznie. Krótkie “intro” przypomina “podziemną” część kariery studenckiej grupy. Są tu piosenki do tekstów poetów, których w pewnym okresie tu i ówdzie czytać nie należało. Dalej, już “dopuszczone do rozpowszechniania” utwory, liderów grupy: Ryszarda Leoszewskiego i Jacka Rudnickiego.

W październiku 2001 roku na płycie “Gitarą i piórem” wydanej przez Program III Polskiego Radia, znalazł się utwór “Ochroń nas Boże” (z muzyką R. Leoszewskiego, do tekstu Leszka A. Moczulskiego). Zdaniem redaktora Janusza Deblessema na tej płycie jest 20 najważniejszych piosenek końca XX wieku.

“Sklep z ptasimi piórami” ciągle tworzy i nagrywa nowe piosenki, a od września 2000 roku, w ramach comiesięcznego cyklu prezentuje swoje programy w Teatrze Kana w Szczecinie. Obecnie zespół tworzą: Ryszard Leoszewski i Jacek Rudnicki (gitary klasyczne, śpiew, autorzy utworów). Robert Jarzębski (gitary), Maurycy Przybyłowicz (bas), Ryszard Dziubak (perkusja) i Lech “Groszek” Grochala (instrumenty perkusyjne).

Na 25-lecie istnienia zespołu ukazała się kolejna, tym razem koncertowa płyta „Sklepu…” zatytułowana „Płynie czas”. Koncert odbył się w studiu Telewizji Szczecin.

“Sklep z Ptasimi Piórami” to najprzyjemniejsze brzmienia moich studenckich lat. To sklep, do którego dziś jestem gotów stać w kolejce. “Jeśli istnieje ktoś, kto zsyła sny…, niech mnie przeniesie w tamten czas…” – mówi Henryk Sawka.