Popularna na przełomie lat 80. i 90. grupa rockowa zagra 1 lutego w Lublinie. Na scenie Sali Nowej Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zespół wystąpi w składzie: Piotr Klatt – wokal, Sebastian Milkowski – gitara, Krzysztof Krajewski – gitara i Sławomir Kazulak – perkusja. Jako suport zagrają Michelle Was Wrong i Koala. Początek koncertu: godz. 18.00. Wstęp: 15 PLN.

Róże Europy w latach osiemdziesiątych i pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych należały do ścisłej czołówki najpopularniejszych polskich zespołów młodzieżowych. Ich hity: Jedwab, Marihuana, Radio

Młodych Bandytów, Stańcie przed lustrami czy Krew.M.Monroe długo królowały na muzycznych listach przebojów i zapadły głęboko w

pamięci obecnych dwudziesto i trzydziestolatków.

Repertuar zespołu charakteryzują ciekawe teksty oraz rockowa muzyka. W trakcie osiemnastu lat istnienia Róże Europy zarejestrowały siedem płyt. Teraz zespół zmartwychwstaje w wielkim stylu. W ubiegłym roku tylko podczas trzech letnich miesięcy muzycy zagrali 37 koncertów. Ich single Teraz i Kosmetyki były chętnie odtwarzane w ponad 60 rozgłośniach radiowych oraz programach muzycznych TV. Jesienią 2004 ukazała się ich najnowsza płyta zatytułowana 8.

Na pomysł założenia zespołu wpadł Piotr Klatt (wokalista, gitarzysta, autor tekstów) i Piotr Frąckiewicz (gitarzysta), w grudniu 1983 roku. Nazwa została zaczerpnięta z tytułu książki Szlakiem czerwonych róż i miała pełnić funkcje symboliczną. Oficjalnie zespół po raz pierwszy zaprezentował się 5 sierpnia 1985 roku na Festiwalu w Jarocinie. Świadkami tej chwili był ponad 12 tysięczny tłum uczestników festiwalu. Ten występ rozpoczął wielką przygodę zespołu. Od tamtej chwili byli zapraszani na różnego rodzaju imprezy muzyczne, m. in. Zlot Młodzieży Cynicznej, Poza Kontrolą, Brum Top, Rock’n’Rollowe Antylyle. Wielokrotnie występowali w Jarocinie i na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Pierwszy album studyjny zatytułowany Stańcie przed lustrami zespół zarejestrował wiosną 1988 roku. Piosenki pochodzące z tego krążka na zawsze wpisały się w krajobraz polskiej muzyki rockowej. Druga płyta Krew M. Monroe (1989), dzięki odważnym, nietuzinkowym miłosnym tekstom, który bulwersowały starszą publiczność – zdobyła największą popularność wśród młodych odbiorców. Najbardziej znanymi utworami z tej płyty były min. Surfingujące buty, Ławka oczekujących do strzelnicy, 106 dni i nocy oraz Żyj szybko, kochaj mocno, umieraj młodo. Trzecią płytę Róże Europy nagrały pod skandalizującym tytułem Radio Młodych Bandytów (1991). Zadebiutował na niej nowy gitarzysta Sławek “Morda” Wysocki, następca Artura Orzecha, który zajął się dziennikarstwem. Na płycie znalazło się trzynaście rockowo-postpunkowych utworów, m.in. Rock’n’rollowcy, Radio młodych bandytów, Anarchia, Zgorszymy Nienormalnych czy Karimata. Utwór Rock’n’rollowcy przypadł nawet do gustu kibicom jednego z polskich klubów piłki nożnej, którzy przerabiając słowa refrenu wyśpiewywali go na trybunach stadionów piłkarskich.

W 1992 roku zespół nagrał jeden z najbardziej liczących się albumów w swojej karierze Poganie! Kochaj i Obrażaj. Płyta stylistycznie nawiązywała do korzeni rockowego grania. W nagraniu udział wzięli, m.in. gitarzysta Kobranocki Adam “Burza” Burzyński oraz dopiero zaczynająca karierę Edyta Bartosiewicz, która zaśpiewała z Różami kultowy utwór Jedwab. Wybrany losowo, zdobył ogromną popularność, która zaskoczyła nawet samych muzyków. Przez kilkanaście tygodni Jedwab utrzymywał się na pierwszym miejscu listy przebojów Marka Niedźwieckiego. Płyta biła rekordy sprzedaży, a Róże Europy przeżywały swoje pięć minut. Kolejny utwór z tej płyty Marihuana wywołał dyskusję medialną dotyczącą legalizacji narkotyków, która sprawiła że zespołu pojawiał się w wielu programach telewizyjnych i radiowych.

Idąc za ciosem zespół zdecydował się na nagranie albumu koncertowego później zatytułowanego Marihuana Live, który zawierał 19 najpopularniejszych utworów zespołu opracowanych na nowo. Następna płyta Kolor ukazała się w 1994 roku. Materiał muzyczny, który znalazł się na niej stylistycznie odbiegał od ładnie brzmiących piosenek. Rok później ukazały się Bananowe drzewa, na której zespół odszedł od mrocznych klimatów Koloru, a kompozycje świadomie skierowano w stronę albumów Krew M. Monroe i Radio Młodych Bandytów. Pod koniec 1997 roku Róże Europy znacznie ograniczyły działalność studyjną oraz koncertową. Zespół powrócił w 2003 roku singlem i videoklipem Teraz, który wzbudził duże zainteresowanie mediów.

materiał nadesłany